Değerli meslektaşım, muhasebenin her alandaki emekçileri! Mesleğimizin yasal statüye kavuştuğu 13 Haziran 1989 tarihinin üzerinden 32 yıl geçti. Elde yazılan defterlerden e-Deftere, binbir güçlükle hazırlanan beyannamelerden hazır beyanname sistemine, kağıt ve dosya ile dolu ofislerden, kağıtsız, yapay zekalarla donatılan ofislere doğru ilerliyoruz. Tüm bu değişimin ve dönüşümün yükünü sırtladığımız gibi, sancılarını da iliklerimize kadar hissediyoruz.

Özellikle pandemi koşullarında ülkenin en ağır yükünü çeken birkaç meslek grubundan biri olduk. Bırakalım destek veya teşvikleri, bir teşekkür bile çok görüldü, liyakatsiz, ne iş yaptığımızı dahi bilmeyen yöneticilerin fikir beyan ettiğini ve gerçekler karşısında da geri adım attıklarını hep birlikte gördük.

Mesleğimiz öyle bir şekil değiştirdi ki, yer yer Mali Müşavirlere ihtiyaç kalmayacağı tartışılmaya başlandı. Oysa her gün yaşadığımız gibi bu dönüşüm teknolojiyi bilen, değişimi yakalayan Mali Müşavirlere olan ihtiyacı daha fazla zorunlu kılmaya başladı. İşte bu dönüşüm süreci muhasebe mesleğinin daha fazla standartlaştığı, çalışma kurallarının ve düzeninin daha fazla belirginleştiği ofisleri de yaratmalıdır. Bu standartlaşma, mesleğimizin saymakla bitmeyecek sorunlarının azalması yönündeki en büyük adım olabilecek zamana dayalı müşteri kotası ile birlikte zorunluluğa dönüşmüştür.

32. yılında büyük bir dönüşüm yaşayan mesleğimiz, kronikleşen sorunlarına neşter vurulmayı beklemektedir. Bunun ilk ve en önemli adımı 3568 sayılı Meslek yasamızın demokratik, vesayetten arınmış, oyunun kurallarının geleceğe yönelik yeniden tanımlandığı, standartların ve zamana dayalı müşteri kotasının yer aldığı bir şekilde tamamen değişmesidir.

Güney YILMAZ
Oda Başkanı