23 Ağustos 2022 tarihinde TÜRMOB’ta yapılan toplantıda görevi devreden Oda Başkanlarına plaket verildi. Ardından toplantının ana gündem maddesi olan Gelir İdaresi Başkanlığı Beyan Sistemlerinin Sorunlarının Değerlendirilmesi yapıldı. Genel Başkanımız Emre Kartaloğlu tarafından GİB ile yapılan görüşmeler aktarıldı. Beyanname verme sürelerinin yeniden düzenlenebileceğinin de gündemde olduğu açıklandı.
Toplantıya katılan Oda Başkanımız Güney Yılmaz özetle; “Sürekli beyanname verme sürelerinin uzatılmasını talep etmek istemiyoruz. Meslektaşımızın da böyle bir talebi yok. Sistemlerin düzgün çalışmasını istiyoruz. Eğer beyanname verme süreleri değiştirilecekse; MuhSGK ve KDV Beyannamelerinin verme süreleri birbirinden ayrılsın, beyanname verme ve ödeme süresi de ayrılsın. Böylece MuhSGK, KDV ve ödeme süresi olarak 3 ayrı tarih belirlensin.”
“Meslektaşımız beyannamelerini verebilmek için geceleri ve haftasonları çalışmaya başladı. Üstelik sistem sorunları sadece son günlerde değil, sürekli olmaya başladı. Sistem sorunları nedeniyle vergi-beyanname müşavirliğini aşamıyoruz. Bizler de mesleğe yönelik proje üretmek, mesleğin genel yararı için çalışmak yerine GİB teknik sorunları ile uğraşıyoruz.”
Birçok Oda Başkanımız da söz alarak GİB’nın bu soruna kalıcı bir çözüm üretmesi gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz